קמפינג

קמפינג

קמפינג, או "מחנה" (במילעיל... (-: ) הינו הדרך הטובה להיות חלק מהטבע גם מצידו השני של האור...
זו הארכה של השהות היומית שלנו בטבע או יציאה מהבית לשינוי אווירה ולהטעין את המצברים מבלי לקחת משכנתא לטובת טיסות או בתי מלון.
לפני היציאה לטבע כדאי לתכנן מעט ולהתאים את יכולתנו וציפיותנו עם סוג הקמפניג הרצוי לנו:

גלמפינג – לינה בקראוונים, צריפונים או אוהלים מפנקים במיוחד עם מיטב השדרוגים והתוספות שרצויים לנו, מ"פינות זולה" וג'אקוזי נייד ועד ארוחות קייטרינג לשטח. ניתן למצוא כאלו בחניונים מוסדרים או בפינות טבע ואזורים חקלאיים שאליהם מביאים יזמי שירותי תיירות כאלו את כל הציוד והפינוקים שהזמנתם.

חניון קמפינג מוסדר בתשלום – לרוב יצריכו הזמנה מוקדמת (בייחוד לסופ"שים בעונת התיירות ולחופשות וחגים), חנייה מסודרת לרכב, משטחי פריסה לאוהלינו הפרטיים או מאהלים וציליות בנויים מטעם החניון, לעיתים יציעו המתחמים האלו אוהלים מצויידים (אפילו עם מזגן ושירותים צמודים...) או אפילו בקתות, פינות שירותים ומקלחות ופינות בישול והבערת אש. לפני הגיענו למתחם כזה נבדוק את תנאיי ומדיניות המקום (מוסיקה / שקט; הבערת אש; קרבה לירידה למי נחל וכיו"ב). בקטגוריה זו נכללים גם מקומות פרטיים (כדוגמת חניוני הקמפינג בתשלום על גדות נחל שניר או נחל חרמון, באזור נחלי הגליל העליון, ביישובים שונים בגולן, בשפלה, בנגב ובערבה) וגם גופים מוסדיים כבתי ספר שדה של החברה להגנת הטבע שניתן לישון בחלקם באזורי לינת שטח, או גנים לאומיים כרשות שמורות הטבע (אכזיב, מעיין חרוד, פארק הבשור, ממשית ומכתש רמון ועוד ועוד).

חניון לילה בחינם שלרוב הינו בשמורת טבע באחריות רט"ג או בשטחים שבאחריות קק"ל. מקומות אלו מסומנים במפות ובשטח כמורשים לשהייה בהם בלילה והם מאפשרים לנו ללון בהם תוך פגיעה מינימלית בטבע הסובב אותנו. הם מרכזים את המטיילים לאזור מצומצם יחסית ומשאירים את מקורות המים הסמוכים או החורש הטבעי – פנויים לבעלי החיים שהם הם בעלי הבית האמיתיים בתא-השטח המארח אותנו. בחלק מחניוני קק"ל אלו נמצא ברז מים ואולי אף מבנה שירותים. לא תמיד ניתן לסמוך על תקינות הברז או ניקיון השירותים ולכן נבוא מוכנים עם מספיק מים מהבית. בחניונים אלו נשהה – לרוב – בחוויית הטבע הקרובה ביותר לריחוק מהציוויליזציה והקרבה ל"פראיות ולטבע" יפצו אותנו על הצורך להביא מהבית את כל צרכינו לשהיית הלילה.

ככלל – נשאף להתמקם באחד מסוגי החניונים לעיל בריחוק מסוים ממטיילים אחרים ולכבד את הפרטיות שלנו ושל שכנינו, נכבד את השקט שהלילה יכול להעניק לנו בטבע וכך נכבד גם את שותפינו ללינה בחוץ גם אם איינו מכירים אותם. נאסוף את כל שאריות הלכלוך והמזון אחרינו ונוציאם איתנו מהחניון בסוף השהייה אלא אם נדע בוודאות שיש איסוף זבל מהחניון (נדיר למצוא חניון עם איסוף זבל מסודר ובכל מקרה גם עד איסוף הזבל מתמלאים החניונים בערמות מצחינות הגולשות מעבר לפחי האשפה ולעיתים פחים סגורים נפתחים על-ידי בעלי החיים הבאים לרחרח בלילה ומפזרים את שאריות המזון והניירות שלנו כך שהחניון והטבע מתלכלכים ובעלי החיים עלולים להיחנק מפסולת). מומלץ להתרחק ממקור מים עומדים העלול לזמן אליו יתושים או אף בע"ח שיבואו ללגום ממנו בלילה. מומלץ לבחור במקום לינה שאינו שקע המנקז אליו מים או בוץ במידה ויורד גשם בלילה. מומלץ גם לפרוס את סככת השינה או האוהל תחת עץ רחב כדי לא להתעורר מוקדם מידי בבוקר מקרני שמש ראשונות ולא למקם את האוהל תחת מצוק או מקום שאבנים קטנות וגדולות עלולות להידרדר ממנו עלינו על-ידי משוטטי לילה שונים...

מומלץ להתחיל בבניית המאהל כמה שיותר מהר לפני רדת החשיכה וזאת כדי לבחור את הפינה הנוחה ביותר עבורכם, לסקל ממנה אבנים ומכשולים (אבן קטנה אחת מתחת למזרן תפריע לכם לפחות כמו האפונה שהפריעה לנסיכה), לחשוב על פינה שאליה תלכו במקרה הצורך בשירותים בלילה (לא קצה מצוק...), ואף להשאיר באוהל פנס קטן בהישג יד בדיוק למטרה זו.
פינת הבישול צריכה להיות תחומה במעגל אבנים ולא תחת צמרת עץ או שיחים קרובים מידי, יש גם להרחיקה מהאוהל כדי לא להכניס לתוכו את עננת עשן הבישול וניחוחותיו ובעיקר לא להסתכן בגיצים שיאחזו בו או בשיחים וענפים. לפני השינה יש לוודא כיבוי מוחלט של מקור האש לבישול: גזיה, מדורה ומעגל גחלים ולהרחיק מאיתנו למקום סגור לחלוטין כל פרט מזון שריחו יזמין למתחם הלינה שלנו חיות המשוטטות בלילה (מומלץ להשאיר ברכב). גם את פריטי הלבוש וציוד הטיול או הקמפינג יש להכניס לרכב ו/או לאוהל אם איננו רוצים לגלות שפרה או חזיר-בר, תן או שועל משחקים איתנו בסימני דרך עם כל מה שהשארנו בחוץ בלכתנו לישון. בקיפול המחנה שלנו נזכור לאסוף את כל מה שאינו חלק מהטבע ושהובא אליו על-ידנו ועלול להמית בע"ח ולהשאיר את האזור מלוכלך. בואו נמנע גם מאחרים את העונג המפוקפק של אזור מלא בניירות ומגבונים, טיטולים, אריזות ושאריות מזון. זה תלוי רק בנו אבל משליך על כולם.

והעיקר – נפרגן לעצמנו ולילדנו זמן איכות שקט ורגוע תחת חופת השמיים. אין כמו לשכב על האדמה ולהקשיב לשקט העמוק מחד ולקולות הלילה מאידך; להנות ממיליארדי שמשות וכוכבים רחוקים או מירח אחד גדול ומלא שמסתיר את כולם; לבהות בלשונות האש של המדורה הצנועה או להקשיב לתסיסת הענפים בתוכה; להריח את הצמחייה שסביבנו ולגלות איך כל חושינו מתחזקים כשהחושך מקיף אותנו; לגלות מחדש את עצמנו ואת השיחות הנינוחות עם חברנו ומשפחתנו כשאין לנו מסך טלוויזיה או מחשב מול העיניים אלא רק את הסרט הגדול בשחור ולבן של היקום שבו אנו אורחים לרגע.

Comments are closed.