מפגשים

אנשי הכיכר – צדיקים בסדום

מסתבר שבאזור סדום כיום מוצאים בעיקר אנשים תמימים וחדורי אידאולוגיה. במקום הנמוך ביותר בעולם (וכנראה גם המלוח ביותר) נפגוש את האנשים המתוקים והתמימים שבחרו לבנות את ביתם במליחת סדום. נשמע את סיפור החקלאות (עגבניות ופלפלים מהמתוקים ביותר שיש) והקשיים בדרך להצלחה; ניכנס לסדנת קרמיקה וחמר עם אמנית בין-לאומית שבחרה להקים כאן את ביתה ולארח סדנאות אמנים מומחים בתחום מכל העולם, תוך שהיא משתמשת בחומרים-מינרליים מהמקום; נהנה מאמן-ברזל ומתכות שאת הריהוט ותמונות המתכת שלו קונים עשירי ניו-יורק מבלי לדעת מיהו המושבניק מצפון הערבה האחראי ליצירות המקוריות והצבעוניות הללו. לפי עונת השנה נוכל להוסיף מסלול הליכה קצר בנוף לבן ומלא ציורי קיר המזכיר את פני הירח (הדרך אל "הפטרייה" / "הסדק" / נחל פרצים / תצפית "על מצבו של האדם") או – לטבול במימיו הקרירים של מעיין האהבה ולהיזכר בלוט ובאשתו... ניתן גם לאכול מבישולי מטבח מקומי או ליהנות מנסיעה בין מצפורים אל הגבול עם ירדן ששמה הוא גם אופייה: "דרך השלום".

אנשי הגורמה של מעיליה

למעיליה ההררית, אולי "הכפר הנוצרי" ביותר בגליל המערבי, מומלץ להגיע סביב חג המולד וליהנות מאווירת חו"ל, קישוטי חג ברחובות הציוריים, שוק חג המולד ותהלוכות דתיות. אנו בוחרים להגיע לשם במשך כל עונות השנה בזכות האוויר הנפלא גם בקיץ וההפתעות שהכפר מזמן לנו: מה עושה פסל של יגאל תומרקין ליד הכנסייה הגדולה בראש הכפר, מה קרה לאבירי מבצר המלך הצרפתיים ולרוזן הגרמני , מיהו הבדואי שהפך את הכפר לנוצרי ועוד ועוד. יותר מהכל – נרצה לפגוש את תושבי הכפר שעושים את חיינו טעימים ועשירים יותר: בעל בית הבד העתיק לייצור שמן הזית הגליל המפורסם; מגדלי הטבק (גידול מסורתי קדום שהולך ונעלם בגליל תחת גלגלי המודרניזצייה); מבשלת הבוטיק של העראק המשובח הסורי שנקרא דווקא: מצדה, נפגוש במבשלה את הזוג שהחליט לייצר את העראק הסורי המפורסם (קפרון) שרבים מוכנים להישבע שהוא מכניס בכיס הקטן את העראק הלבנוני (זחלאווי), נטעם ונבחין בשלושת מותגי מבשלת הבוטיק ונשמע על הבדלי הזיקוק של הגפנים לייצור העראק ומדוע הוא נקרא "חלב האריות". סיורנו יסתיים בנקודה המתוקה ביותר בגליל: נפגוש את השף שהחליט לחזור הביתה לאחר שנות עבודה במסעדות ת"א ולייצר את הממתקים המזרחיים האיכותיים ביותר שלא מזכירים בכלום את כל מה שידעתם עד היום על בקלאווה כנאפה ושאר המתוקים המצופים בשערות קדאיף חלומיות, הכל בזכות חומרי גלם משובחים המיובאים מסוריה ובזכות יד אוהבת ורגישה.אמנים ואומנים בגליל המערבי

בסיור בתרשיחא מתגלה הפסיפס הגלילי במיטבו. בין המסגדים והכנסיות נפגוש בעיקר את הפנים שנותנים לכפר את ייחודו הצבעוני המפתיע כל פעם מחדש: בדואי שהקים אוהל למפגשי שלום, מוסלם שגינת ביתו מוקדשת ליצחק רבין, דרווישים / מיסטיקאנים סופיים, נוצרים צעירים שמפיצים את תרבות הפאבים המעודכנת, חרשי ברזל המייצרים סכינים מעוטרות, כלי בישול ומוצרי פרזול יפיפיים כבר מאות שנים, מוסיקאים מחוננים המנגנים על כינור, עוד וקאנון. הישוב המרתק מציע לנו גם שוק צבעוני שבו נשמעים בערבוביה קולות בערבית, רוסית, עברית, בעל מסעדה רומנית שהוא בכלל ערבי..., מסעדות-חומוס גליל חם וטרי, ולקינוח – נשמע את סיפורם של שני חברים: ערבי ויהודי ,שהשותפות ביניהם הולידה את גלידריית הבוטיק מהטובות ביותר בארץ, אם לא ה...

נשים יוצרות ואוהבות בעין כרם

חגיגת יום האישה בכפר האירופאי ביותר בארץ:
עין כרם יפה בכל השנה אך אין יפה ממנה בעונת החורף בין ט"ו בשבט לבין יום האישה. "הכפר הטוסקני" בפאתי ירושלים מתכסה בפריחת השקד הוורודה-לבנבנה וכשעליו נושרים לאדמה עם הרוח – נדמה כאילו נכנסו לכדור זכוכית עם פתיתי שלג על צריחי כנסיות וכיפות בצלים מוזהבות.
בתוך כל היופי והשפע הזה חיות נשים ייחודיות שיוצרות ואוהבות כל אחת בדרכה.
נשמע את סיפורה של אלגרה היהודיה שהתאהבה בבן עשירים ערבי ומה עלה בגורלם; של גברת דרעי שלא גילתה למשטרה את סוד זהות שודדי המטמון בביתה; נספר על יליזבטה שרצתה לחון את רוצח בעלה הנסיך ויזמה בניית שתי כנסיות עם כיפות בצלי הזהב (ומדוע כיפות הזהב בעין כרם נשלמו רק לאחר כמאה שנים); נגלה את עולמן הנסתר של נזירות אירופיות שבחרו להתמסר לשקט שבין חומות המנזרים.
לא נסתפק בסיפורי צבע מרתקים מהעבר אלא נבחר להכיר אחדות מבנות עין כרם העכשוויות היוצרות אמנות ומארחות בבתיהן תוך שיתופנו בסיפורי משפחותיהן ובתיהן המדהימים (להלן מבחר מצומצם מתוך אפשרויות רבות): כיצד נכנס גלגל האבן העצום (המפרכה) לביתה של כנרת? האם עדינה מפסלת את דמותה-שלה ביצירות הקרמיקה שלה? כיצד מציירת רות על האריחים הירושלמיים שלה ומדוע אביה כמעט לא הגיע לחתונתו עם אמה על-מנת להציל את ירושלים? כמה שושנים נוכל לספור בביתה של שושנה היפה והאם זהו הבוסתן הספרדי אפוף ניחוחות הריבות, מרקחות התה והבישולים; נתנסה במלאכות קדומות (לדוגמה - אריגה בנול) מלפני עידן המחשב בבית קסום עם מקווה קדום שהתגלה בו במקרה.
רוצים סיום מתוק? בואו לסדנת השוקולד של סימה ב"עין כרם המתוקה".
סיור-יום זה יכול בקלות להפוך לנופשון סופ"ש רגוע עם אופציות לינה וארוחות מפתיעות ומקוריות במיוחד: כבר יצא לכם ללון במנזר ? כבר יצא לכם להתארח בארוחה שבה נציגים מדתות שונות המכינים ארוחה רבת טעמים ומנגינות?
סיור זה כנופשון מתאים גם לסופ"ש יוגה בטבע שבו אנו מתמחים באזור זה. שאלו אותנו על כך...