כל התורה כולה – ואהבת לרעך כמוך

כאשר בא גר להלל הזקן וביקש שילמדו את כל התורה על רגל אחת השיב לו הלל: מה ששנוא עליך אל תעשה לחברך, זו היא כל התורה כולה...
לקראת בת המצווה / בר המצווה – נצא למסע כייפי ערכי ואידאולוגי בארץ ישראל תוך מחשבה והתנסות בערכי הבסיס הנ"ל ליהדות שהגדירו חז"ל ונתמקד באמירתו המפורסמת של רבי עקיבא: ואהבת לרעך כמוך.
המתבגר/ת י/תקבל כתב חידה + משימת ניווט (ללא waze... (-: ) אל היעד הראשון בטיול לפי יעד הטיול ועונת השנה: בית הכנסת העתיק בארבל/ציפורי/ או לאתר המסמל ערכים אישיים כצריף ב"ג בנגב.
באתר נדון במצוות בני נוח / בעשרת הדיברות / בקשר של דמות הקשורה באתר ליהדות/לתנ"ך ובפרשנות שהיא נתנה לקשר ולייבור זה. לבסוף – המתבגר/ת יחליטו על הדגשים והפרשנות האישיים שלו/ה למורשת היהדות.
בחלק השני נצא להתנדב באתר שבו נוכל להתחבר למישהו שנזקק לעבודתנו (עבודה חקלאית במשק המשווע לידיים שיעזרו בקטיף / עזרה בסימון שביל טיולים או ניקיונו לטובת החברה הישראלית ומטיילים בארצנו / עבודת אריזת מזון לנזקקים / הפעלת ילדים בגני ילדים / התנדבות במוסד רפואי עם ילדים וכיו"ב).
לבסוף – נהנה מטיול טבע במסלול מאתגר (דוגמה בנגב: עין עבדת; דוגמה בגליל התחתון: מסלול מצוק הארבל).
סיום בשייט / שכשוך במעיין / רכיבה על גמלים / ארוחה ייחודית מקורית (אירוח בדואי / דרוזי וכיו"ב).

ברוח תנכית – עין כרם מאחלת לך בר-בת מצווה שמח

איך לחגוג בר/בת מצווה שיחבר אותנו לשורשים, למקורות ולאהבת הארץ מחד, אבל באופן מקורי וחדשני מבלי לחזור לאתרים המוכרים מאידך?
או, אז טוב ששאלתם!
על שביל ישראל כבר שמעתם? ידעתם ששינו אותו מעט כך שהוא יגיע ממש לירושלים? את מסע הבת/בר מצווה שלנו נתחיל בחיבור חתן/כלת השמחה לארץ ישראל ולנופיה בעזרת הליכה על מקטע יפיפה של שביל ישראל בדרך לירושלים. נתחיל קרוב לנחל שורק או לאגם (מאגר) בית זית. משם נעפיל בעלייה קצרה ומסודרת בשביל ישראל שבנחל עין כרם שהפך דוגמה לחחי קהילה מלוכדת הלוקחת אחריות על סביבתה ומשקמת אותה עד שהפכה לשכיית חמדה אקולוגית פורחת מרהיבה בעקבות טיפוח מתמשך של תושבי השכונה. נגיע למעיין ונשמע על תולדות הכפר מימי התנ"ך ועד ימי רחל ינאית בן-צבי. ואז – ניכנס לבית הכנסת שבו נפגוש צעירים מזרמים שונים שכולים דרים בכפיפה אחת תחת אותה קורת גג ומציגים לנו אפשרות יפה ליהדות רבת-פנים ומכילה. נשמע גם על בית המדרש החילוני הצמוד לבית המדרש הדתי – יוזמה ייחודית לעין כרם המאפיינת אף היא את הרצון באחדות וקירוב. נוכל להזמין קריאה בתורה והנחת תפילין בבית הכנסת.
לאחר התפילה או המפגש נרוויח את "לחם כפינו": בפינת טבע ירוקה שתזכיר לנו את מראה הכפר וטרסות הגפנים שלו מימי המקרא נתכבד במיני מאכלים ותבשילים שמקורותיהם מקומיים ונעוצים בתולדות עמנו באזור ואולי אף נוזמן לקחת חלק בהכנת חלק מהמטעמים שיבואו אל קרבנו בארוחה התנ"כית המפוארת.
מיד בתום הארוחה נופתע שוב ע"י מעגל מתופפים ונגני כלי הקשה וכלי מוסיקה אחרים שינעימו את זמננו יחד איתנו בנעימות יהודיות או במנגינות של הלב והנשמה - סיום נפלא ליום מרגש וחשוב למשפחותינו ובעיקר לכלת/חתן הבת/בר מצווה.