ממש מומלץ

עיר אמיתית עם תחתית

עיר אמיתית עם תחתית:
חיפה היא כבר מזמן לא מה שחשבת...
בסיור המפתיע הזה לא ניקח אתכם לגנים הבאהים, גם לא לסטלה מאריס או לתצפית מהאוניברסיטה. תשכחו גם מהמושבה הגרמנית... גם אנחנו כבר היינו שם, ראינו הכל...
אז זהו שלא!
בואו לגלות את הפינות המתעוררות החדשות של חיפה שמציבות תחרות לא קלה לתל-אביב: בואו לגלות את שוק תלפיות המתחדש ו/או את ואדי ניסנאס (עם טעימות...), את העיר התחתית הכי עלית לרבות השוק התורכי והנמל, את גלריות הסטודנטים לאמנות וחנויות יד שנייה, את רחוב מצדה המתעורר בהדר ואת ואדי סאליב (ואם אתם אמיצים להגיע בחמש בבוקר לשוק הפשפשים – נשמח להיות שם אתכם), את המועדונים והבארים. נתרשם מהפיכת חיפה מעיר פועלים לעיר צעירה ותוססת מלאת אופציות של תרבות אלטרנטיבית, שיתוף וחיים סמוכים של יהודים וערבים בני שלוש דתות ונשמע על תכניות פיתוח עתידיות לחיבור הים למרכז העיר ובניית עיר ענקית חדשה וירוקה במפרץ חיפה במקום בתי הזיקוק.

סיור קולינרי בנווה שאנן ובשכונת שפירא בתל אביב

לא חייבים כרטיס טיסה כדי להגיע לאפריקה ולאסיה, לגאורגיה ואוקראינה. העולם הצבעוני של שכונות דרום תל-אביב הוא כמו טיול גדול לאחר הצבא סביב העולם. ניחוחות תבלינים לא מוכרים, קדירות מהבילות, חמארות של עובדים זרים ופליטים עם סוגי משקאות מיוחדים ואווירה מחתרתית, כנסיות בבתי דירות, מוסיקת נשמה וגוספל, בליל תלבושות ססגוניות, חנויות עם חומרי גלם ייחודיים, מכולות סיניות והודיות, קפה אריתראי, כיסונים אסיאתים, גלידה פיליפינית, תבשילים סודאנים ועוד ניגודים, טעמים, תרבויות ושפות שיהממו את כל החושים שלנו. במקום הכי נמוך בתל-אביב – בואו להכיר מקרוב את אחורי הקלעים של "העיר הלבנה". צפויים גילויים מפתיעים ושבירת מחיצות. והעיקר: יהיה טעים, שונה ומסעיר את החושים.

טיולי הרמאדן שלנו

جَارُكَ ٱلْقَرِيب وَلَا أَخُوكَ ٱلْبَعِيد = טוב שכן קרוב מאח רחוק
לעיתים איננו מכירים את שכננו הקרובים ביותר. החגים הם הזדמנות נהדרת לפתוח את הדלתות ואת הלבבות, את העיניים והפיות וליהנות ממפגשים מחכימים, מהכנסת אורחים ומטעמים, ניחוחות ומראות חדשים.
בחג הרמדאן (חודש שלם שתחילתו נקבעת לפי חכמי הדת בעולם הערבי הבוחנים את מצב הירח וסופו הוא חגיגה בת שלושה ימי סעודות והתכנסויות משפחתיות: עיד אל פיטר) הוא חג המכוון את המאמינים לטהר את ליבם ונפשם ממחשבות רעות ומחטאים, לצום בשעות האור ולזכך את מעשיהם למצוות ומעשים טובים. בחג זה נהוג להרבות במעשי צדקה וחסד ולעזור לנזקקים, לצפות בסדרות חינוכיות או היסטוריות על תקופות זוהר קדומות ולפגוש את בני המשפחה מידי יום בארוחות שוברות-צום (אפטאר) ולהנות ממגשי מתוקים מיוחדים לחג זה.
הטיולים מציעים לכם נסיעה קצרה לעולם אחר הנמצא מתחת לאף שלנו, כה קרוב ולעיתים כה רחוק.
בואו איתנו לטייבה, לטירה, קלנסואה או לג'יסר א-זרקא. נסייר בכל כפר או עיר כזו מעט לפני רדת החשיכה על מנת להתרשם ממראות העיר בשעות הצום, נשמע סיפורים על השכונות והחמולות השונות, על סכסוכים נושנים ופתרונות חדישים, על השינויים שעוברת החברה הערבית כיום ועל אופנות וזרמים בקרב הצעירים מול זרמים מסורתיים או דתיים יותר.
בהישבר הצום נכין את בטננו הרעבה למיטב מטעמי החג: מהכעכים ומעדני התמרים והממתקים השונים שישברו את הצום, דרך משקאות התמרהינדי והתה המתוק שישיבו נפשו של אדם שצם, ועד הארוחה המליאה המציגה את יכולותיה של המשפחה המארחת: בישולי בשר וכדירה, אורז וממולאים, תבשילי צמחים עונתיים מיוחדים וירקות וסלטים צבעוניים שימלאו כל פינה ריקה על שולחן החג.
פנו אלינו ונארגן לכם סיור מרתק כזה, מלא צבעים וניחוחות חג ובעיקר – מפגש עם אנשים מעניינים שהם שכנינו המידיים.

טיוגה

על טיוגה (טיול + יוגה) כבר שמעתם?
טיול טבע מלא השראה המחבר גוף ונפש, הליכה, מראות ו – יוגה!!
במגוון מסלולי נוף בראשיתיים במדבר נקדיש פרק הליכה בנוף פתוח להקשבה לגוף ובעיקר למערכת הנשימה. נתרגל הליכה מדודה מותאמת לקצב הנשימה (ולחילופין) במהלך עלייה ראש הר או כיפה נישאת הצופה למרחקים. אל מול הנוף הפתוח נתבונן בנשימות שלנו, בקצב דפיקות הלב ולחץ הדם, נרגיש את החמצן נכנס אל תאי הגוף ונבין מה קורה לנו במאמץ ובמנוחה. מכאן נקח את התובנות צעד נוסף בעזרת תרגול טכניקות ותרגילים שיסדירו את הריכוז והשקט שלנו ויכינו אותנו להתמודדות עם חיי היום-יום שלנו.
בעונת החורף נוכל להוסיף טבילה באחד מגבי המים העונתיים במדבר ולהרגיש את המים מרווים את עורנו אל מול שמש המדבר.
נהנה מתה צמחים מדברי ובעיקר – משקט נצחי שאין לו סוף.
מסלולים מוצעים: עין ירקעם; גבי ימין-חתירה; גבי נחל פרס תחתון; צוק תמרור; נחל זוהר וכיו"ב.גרפיטיול

על גרפיטיול כבר שמעתם?
טיולי האמנות והגרפיטי שלנו נערכים בשכונות הצבעוניות ביותר בערים: תל-אביב ; חיפה; ירושלים. אנו כננסים לחדרי מדרגות ומעברים בין בתים נטושים, שכיות חמדה ארכיטקטוניות שהזמן עזבן נטושות, סמטאות וחצרות במרכזי הערים או בשוליהן ומספרים את סיפור הקהילות המחתרתיות בערים אלו, אמנים שהיו אומני שוליים וחדרו אל המרכז, משוררים שמבטאים יצירותיהם (שירים או הגיגים) על האבן והקיר, מה ההבדל בין אמנות רחוב לבין גרפיטי, מה תעשה ההתחדשות העירונית לפרץ היצירה הצעירה המחתרתית, האם העיריות שפעם רדפו אמני שוליים אלו מקדמות אותם היום וכיו"ב.
יתכן ונפגוש במהלך הסיור אמן או אף נתנסה בטכניקה אמנותית כזו או אחרת של תרבות רחוב, סטיקרים מחאתיים ויצירה.
בחלק מהסיורים ניתן לשלב הדרכת צילום בניידים הסלולאריים עם צלם-מדריך מומחה.