טיול שבת

פרחים וסולמות, פרות ועיזים בין מנחמיה ורמת סירין

בימים יפים בחורף ובראשית האביב אין יפה מואדי אל ג'ורום העולה ממנחמיה, המושבה המיוחדת בעמק הירדן, לעבר מצפה אלות ודרך הנוף שבין יבניאל לבין מצפה לוי אשכול וחזרה בירידה למנחמיה.
אומרים שהטיולים הכי כיפיים לילדים הם מסלולים שבהם תמצא סולם או יתדות, גבי מים או זרימה. כאן נמצא את כל זה ועוד: כרי אחו עם מרבצי פרות, מרבדי פריחה (כשנעלה בנחל נופתע לעיתים מגדה אחת הצבועה באדום של כלניות או נוריות - תלוי בעונה - וגדה שנייה צבועה בסגול-ורוד של פרחים אחרים). המסלול שעולה בנחל קניוני בזלתי עם סדרת מפלים קטנים נחמד בעיקר אחרי מס' ימים של גשם (אז נהנה מזרימה חלשה ומס' גבי מים קטנים) והוא מציע לקטנטנים סולמות ודרגיות ולנו הגדולים נופים מרהיבים אל העמק והירדן, אל הרי הגלעד ונהר הירמוך ואל רמת סירין שמעלינו.
בתום הטיול (הקפצת רכבים או איסוף ע"י האוטובוס חזרה למנחמיה) ניכנס לחוות העיזים המשפחתית "עז-עיז" בקצה המושבה, נשתתף בסדנת אפייה בטאבון של פיתות ופוקאצ'ות או בסדנת הכנת כדורי לבנה וסלט טעים, נאכיל את הגדיים בחלב ונשמע את סיפור דיר העזים והמשפחה שעזבה את חיי העיר ובחרה בחלוציות מודרנית בקצה המדינה ונשוב הביתה מלאי חוויות מיום הטיול.

ארץ אלף המערות

גם סבתא וסבא, אמא ואבא ובמיוחד הילדים – יהנו מהטיול הקל אך מלא ההפתעות במערת התאומים

ובחורבת בורגין:
נצא להליכה רגלית מוצלת ברובה במעלה נחל המערה. העלייה מתונה יחסית ומאופיינת בחורש ים תיכוני מגוון ובפריחה בעונת החורף עד תחילת הקיץ. בכניסה למערה נשמע אודות העטלפים שאלפים מהם ממלאים את המערה (בחודשי נובמבר – מרץ המערה סגורה עקב תנומת החורף של העטלפים). נפריך חלק מהמיתוסים המוטעים לגביהם ונבין מהי חשיבותם לאדם ולחקלאות ומהו מבנה גופם המאפשר להם תעופה מהירה כמעט ללא חוש ראייה. ניכנס למערה הענקית והחשוכה דרך תקרתה שקרסה לפני שנים רבות מאד ונרד למעבה האדמה בגרם מדרגות מסודר (אך מעט חלק) עם פנס חזק (לא נאיר למעלה לתקרת המערה כדי לא להפריע לעטלפים) עד שנגיע לעמודו של חמדאן ולמעיין קטן הנובע בחדרון אבן טבעי בעומק המערה שנתן השראה לאחת מהאגדות הרבות שנקשרו במקום.
נחזור באותו שביל לרכבים ונמשיך בנסיעה קצרה לאתר מעט פחות וותיק מבחינת היכרותו לציבור: חורבת בורגין. נלך במסלול מעגלי שבו נטעם ממגוון סוגי מערות שונות ומשונות כולל אפשרות נהדרת לזחילה חוויתית במערת מסתור חצובה (מימי לוחמי מרד בר כוכבא). בסיום המסלול הטבעתי נערוך פיקניק בטבע.