לאור הירח

לטייל בתוך סרט שחור-לבן

ילד חכם אחד סיפר לנו פעם במהלך טיול לילה תחת ירח מלא שהוא מרגיש כמו בסרט בשחור-לבן...
בואו לטייל עם כל המשפחה ועם מיטב מדריכנו ולהיכנס לסרטים האיכותיים ביותר שלנו (ההקרנות: בלילות של ירח מלא אך גם מס' לילות לפני ט"ו בחודש או לאחריו):
הקלאסיקה של "נחל חווארים" ליד נחל צין ושדה בוקר בנגב: במהלך ההליכה בלילה נרד לבור מים נבטי שמסתתר לו ממש ליד השביל מבלי (במעט) שנשים לב, קיר צור שיעורר את דמיוננו האם בעזרתו הדליק האדם הקדמון אש...; גבי מים (מלאים או יבשים – זה כבר תלוי בעונה...); קירות סלע בהיר עומדים בקניון מרהיב משני צידינו, נקיקים צרים ומפתים להיכנס למבוך שביניהם ועוד ועוד.
את הטיול הרגלי (כשעתיים וחצי) נסיים בהכנת תה צמחים מדברי מיוחד ו/או במדורה וקומזיץ בחניון הלילה של נחל צין.
נחל פרצים ליד הר סדום ומערת הקמח: בקצה העולם שמאלה, ממש מול ים המלח הזוהר בליל ירח מלא, נלחץ בעבר גוש ארוך של מלח וגבס לתוך חריץ ארוך באדמה ועלה למעלה כפלסטלינה או משחת שיניים שלוחצים בין אצבעות יד קפוצה. כך נוצר לו הר סדום המפורסם שאורכו כ-11 ק"מ ומצידו המערבי שוכן מישור עמיאז רחב הידיים שנדמה שאין בו כלום... איזו טעות – ממש במרכזו מתחתר אחד הנחלים המפתיעים והמיוחדים ביותר: נחל פרצים. בתחילתו הוא רדוד אך ככל שנעמיק בו נגלה כי אנו מתגמדים יותר ויותר אל מול קירותיו המגביהים עד ליצירת מעוק גבה-צוקים. כשניגע בגדות הנחל נבחין במידת פריכותם ויחד עם צבעם הלבן נדמים לקמח לבן (שנתן למערה סמוכה את שמה. זהירות – הכניסה למערה אסורה כבר מס' שנים עקב קריסת מס' סלעים, בעיקר ביציאה ממנה). לאורך ההליכה בנחל מקסים זה נבחין בציורי קיר טבעיים של שכבות חומות/אפורות ולבנות בצורה אופקית אך לעיתים גלית ומפותלת. איך הם נוצרו ומדוע התפתלו (ומה הקשר לבני בגין) – על כך נשמע ממדריכנו המוכשרים. בסיום הטיול נתכבד במגוון מתוקים / קומזיץ מדברי ותה צמחים.
טיולי ירח מלא ביערות קק"ל בהרי ירושלים או בכרמל: הזדמנות נפלאה ולא מוכרת לגלות את עולם הלילה הקסום ממש ליד הבית. נלמד להבחין בין קולות שונים של בעלי חיים פעילי לילה, נלמד על ראיית לילה שלנו (בני האדם) ושל בע"ח ובעיקר על החושים האחרים שמחליפים אותם. נהנה ממראות הירח המלא על צמרות העצים וצל הגבעות מסביבנו ונסיים בארוחה קלה או ותה צמחים באחת מפינות החמד של מסלולינו.
הליכה על חוף הים: בין ג'יסר א-זרקא לקיסריה או באזור עתלית, בין בית ינאי לנתניה או בחולות הלבנים של ניצנים נתרשם מעקבות בעלי חיים, ננסה להבחין בסרטנים או בפעילות צבי-ים ויצורים אחרים המעדיפים את חיי הלילה...