דברו אל העצים והאבנים

הו הסלע האדום…

מי שמדרים איתנו לכיוון המפרץ האדום והרי אילת יזכה לטיולי-טבע מרשימים שמצטיינים לא רק בתצפיות נוף מדהימות אלא בעיקר בצורות אבן וסלע במגוון גוונים שאינו מצוי באזורים אחרים. כאן כל פאלטות הצבעים של הטבע נשפכו על פסגות ההרים וצבעו קניונים בשחור, זיגזגים של פסים ("דייקים") בירוק ובבורדו על מורדות ההרים, הרימו אל-על הרי חול אדום / כתום / צהוב וסגול, חצבו פטריות וקשתות, עמודי סלע ונקיקים אבודים, עיגלו פינות וסלעים והוסיפו על כל אלו זיגוג נוטף של מרשמלו ורוד חם או ציפוי שוקולד...
בואו איתנו למסלולי פארק תמנע, לקניון שחורת או לקניון האדום, בואו לחזות ב"אצבע אלוהים" בנחל עתק או בגיא אבוד, בואו נעלה להר אמיר לחנות הצבעים המטורפת של הטבע או נרד בסולמות נחל המפלים.
המסלולים יותאמו לקבוצות המטיילות עמנו לפי גודל הקבוצה, הגילאים ויכולת ההליכה.

שדה אבטיחי אליהו או “הבולבוסים” סביב הר צין

באחת הפינות הנידחות בנגב מתחבא לו גם ההר המיוחד ביותר בו. הר שפסגתו שטוחה כשולחן והוא בודד ונישא מעל בקעת צין השקועה בין רכסי הנגב האחרים ולכן הוא נישא למרחוק. הדרך אליו עוברת בין מספר אבנים עגולות ענקיות הדומות לתפוחי אדמה על סטרואידים וככל שנתקרב להר נגלה יותר ויותר תפוחי אדמה כאלו – בולבוסים – המכסים את כל המישור סביב ההר כאילו היינו בשדה תפוחי אדמה. כיצד נוצרו הבולבוסים הללו, כיצד הגיעו לכאן באלפיהם ומהן האגדות הקשורות במקום – על כך נשמע במהלך טיולנו המעגלי אל פסגת ההר וממנה – בחזרה בגלישה למטה. בהתחשב בעונה נוכל לקפוץ לחלקו התחתון של נחל שרף ולהנות ממראה מאובנים גדולים קדומים (אמוניטים) וממעוק חביב עם שני מפלים וגבי מים שמלאים לאחר שטפונות החורף.העצים האדומים בנחל קטלב המפורסם ובמסלולי קטלבים אחרים

מסלול קווי בהרי ירושלים המתאים למשפחות מיטיבות לכת שחפצות בירידה במדרגות סלע ובמעיין קטן. בגדות אפיק נחל צומחים עצי הקטלב המפורסמים שהקנו לנחל את שמו ובעונת החורף והאביב שלל פרחים בכל הצבעים. הגזעים האדומים של עצי הקטלב מתפתלים כצמות או חלות קלועות ומקלפים שכבה מדי שנה ואגב כך - מצמיחים לנו אגדות רבות אודות צורות הגזע, צבעו האדום החריג ושמו המסקרן. במורד הנחל נפגוש את נחל שורק המגיע ממורדות ירושלים ואת תחנת הרכבת הישנה שהביאה עולי רגל מיפו לירושלים בעבר. בעונת הסתיו נוכל להנות מטעמם של פירותיו האדומים של העץ.
מסלולים נוספים המצטיינים בריכוזי קטלב: נחל קובי בהרי ירושלים, מסלולים רבים בהר מרון בגליל העליון (הר הלל, שביל אדמוניות החורש, שביל פסגה וירידה לחורבת חוממה, נחל נריה ונחל מורן וכיו"ב), מסלולים בגליל המערבי (נחל כזיב ונחלי שרך-בצת, נחל יחיעם) ועוד ועוד.
במרבית הטיולים לעיל נשלב גם קפיצה למעיין, נקבת מים או קטע נחל זורם עם בריכות שכשוך.

אצבע ובה עצים עתיקים ומבוכים נסתרים בנקיקי הסלעים

בחניון האלות שבבקעת קדש (בדרום אצבע הגליל) נישאות שבע אלות-אטלנטיות בנות מאות שנים. גזעיהם הרחבים מחכים שנבדוק כמה אנשים נדרשים להקיפם. ענפיהם המפותלים והסבוכים מזכירים לנו את אבשלום, בנו של המלך דוד, ששערו הארוך נתפס בהם בעת מנוסתו ואנו נתמה אם היה זה בחורף כשהאלה עומדת בשלכת מרשימה ורק עפצי האלמוגים האדומים נותרו על ענפיה, או שמא לאחר בוא האביב כשהיא מוריקה וצמרתה מתמלאת חיים.
משם נמשיך למסלולון קצר ומלא הרפתקאות והפתעות לילדים: מבוכים, "סולמות" ומעברים נסתרים בין נקיקים וסדקים בסלע הגיר המפורץ מול קיבוץ יפתח. לאחר סיור ב"פארק המשחקים" שהטבע סיפק לנו נמשיך לתצפית נוף לעבר כל עמק החולה, מורדות החרמון והגולן.
את טיולנו נסיים בחניון חורשת טל שבה עצים עתיקים מרשימים שמסורות רבות נקשרו בהם , אך בעיקר: נביעות מים ובריכות שכשוך שלא ישאירו אף מטייל אדיש. בפארק ירוק זה נהנה מרחצה במים הקרירים ונוכל אף להוסיף פיקניק מושקע במיוחד או ארוחה מיוחדת שתגיע אלינו לשטח.

חורשת הארבעים בכרמל

בעורפו של מצוק המשקיף לצפון הכרמל ולמפרץ חיפה מתנשאת חורשת אלון-מצוי שעציה הם בין העתיקים ביותר בארץ ישראל, ושבזכות אמונות מקומיות ניצלה מכריתה מאסיבית של עצי אלון בתקופות קודמות. עצי האלון בני מאות השנים מגיעים לגובה ועובי מרשימים ובדרך נס ניצלו עצים אלו משריפות יער שאחזו מס' פעמים בשמורות יערות הכרמל. המקומיים (בעיקר הדרוזים) מספרים כי בלילות מסוימים יורדים מן השמיים ארבעים קדושים מאבות העולם, נחים בין ארבעים גזעי האלונים העתיקים ודנים בהמשך גורל העולם בשנה הקרובה. מלבד האגדות והעצים המרשימים, מהווה הפריחה המגוונת במסלול המעגלי סיבה מצוינת להגיע לכאן בין סוף הסתיו לסוף האביב. סיבות נוספות הן הבאר שאין ילד שלא יתרשם ממנה, תצפיות הנוף ואף חלקי המצוק הדרמטי והצניר הגבוה שנלך לאורכו.
לפני טיול לחורשת הארבעים נוודא כי פריסת הצבא באזור אינה מונעת הליכה בשביל המעגלי.
מה עוד בסביבה: שמורת שוויצריה הקטנה מצידו השני של הכביש עם יערות האורן מול הים התיכון וצנירי נחל כלח המרשימים; שביל הדורות הצמוד לחורשת הארבעים ובו תערוכה קבועה של מתקנים חקלאיים מעברה של ארץ ישראל, מוזיאון הכט לארכאולוגיה באוניברסיטת חיפה, שני כפרים דרוזים ציוריים ומכניסי-אורחים עם דוכני אוכל טוב ומזכרות צבעוניות ולא נשכח גם אופציה לשכשוך במעיין (עין אורן) שמימיו נקיים לרוב וההליכה אליו קצרה יחסית.

פארק הסלעים בכסרא

בשמורת הר סנה בגליל העליון המערבי מסתתר אחד המסלולים הגאולוגים המפתיעים והמתאימים במיוחד למשפחות, לילדים ולמבוגרים המחפשים הליכה קלילה וקצרה בטבע: פארק הפסלים של כסרא. המסלולים בפארק מסומנים בין עצי חורש טבעי מוצל (אלון מצוי ואלה ארץ ישראלית, כליל החורש, ער-עציל, קטלב וקיסוסיות המטפסות על צמרות העצים). ההפתעות שטומן בחובו הפארק הקטן הן לא רק שמות חלקיו השונים של המסלול המעגלי (שביל הקטלב, שביל היערון, שביל הממותה) או המסלול הקווי הארוך יותר, אלא בעיקר צורות הפיסול הטבעי שהטבע יצר בשכבת סלעי הגיר באזור, בטרשונים שהגשמים עיצבו ובצנירים. כל קטע הליכה יפגיש אותנו עם מפלצות ויצורים גדולים קדומים, צריחי ארמונות או פתחי מערות ומעברים סודיים. גן עדן לילדים...
לטיול זה נוסיף אחד או יותר מאטרקציות האזור: אירוח דרוזי משובח, קפיצה למעיין מפכה, תצפית נוף מרהיבה, ביקור במוזיאון המכוניות העתיקות בתפן או טעימות ביקב גלילי קרוב.