הררי

הר הנגב

בעונת החורף כולם יודעים שזה "זמן נגב". מפתיע לגלות שניתן ליהנות מטיולים בהר הנגב גם בקיץ בזכות הגובה (כ-800 – 900 מ') והיובש.
להלן מס' הצעות:
- אילן וולפרמן, האסטרונאוט הישראלי הראשון אהב כ"כ את מכתש רמון בנגב עד ששינה את שם משפחתו לשם המכתש. לאחר מותו נקראו שבעה מכתשים על הירח על שם כל אחד מצוות מעבורת החלל קולומביה ובהם אחד על-שם רמון. גם במכתש רמון נקראו שבע גבעות געשיות על שם שבעת האסטרונאוטים של הקולומביה ובאופן כללי הן מוכרות כ"קרני רמון". בטיולנו נקיף את הר רמון בשביל מעגלי מרשים ונתצפת לעבר קרני רמון. בעונת הפריחה נקפוץ לסיבוב מעגלי יפיפה בבורות לוץ. נסיים במצפה רמון בארוחה מיוחדת. לשוהים לילה – נזמין פלנטריום או תצפית כוכבים מקצועית מודרכת עם טלסקופים מיוחדים.
- בעונת סתיו עד אביב: נטייל מעבדת או מנחל צין לעבר עין עקב עם אופציה לאירוח בדואי אותנטי באזור.
- בעונת סתיו עד אביב: טיול מלא אתגר וכייף עם סולמות וגבים בנחל תמר ובנחל צפית תחתון.
- בעונת סתיו עד אביב: טיול לראש הסנפיר בקיר החיצוני של המכתש הגדול. נלך בין קירות אנכיים נטויים באלכסון ונגלוש רגלית אל תוך שכבות החול הצבעוני בתוך המכתש. לקינוח – נקפוץ לעין ירקעם שמלא במים צלולים לאחר שטפונות ומרשים בקירותיו הזקופים גם בעונה יבשה.

הרי הגליל

הגליל מציע לנו מגוון טיולים הרריים לפי בחירתכם:
- טיול טבע יפיפה עם תצפיות לדרום לבנון ולכל הגליל העליון משביל סובב פסגה בהר מרון וסיור מלא קסם ומסתורין (תורת הקבלה...) בצפת העתיקה כולל סיור בגלריות וכולל – ארוחה גלילית טעימה במיוחד.
- טיול טבע ממצפה הר חלוץ דרך חרשים לעבר פקיעין עם עזרה במסיק הזיתים בסתיו וסיור צבעוני ורב תרבותי בכפר הקסום בכל עונות השונה (מערת רבי שמעון בר יוחאי, בית הכנסת הקדום ובית משפחת זינאתי, בית התפילה הדרוזי והמעיין, הסבונים של סבתא ג'מילה והפיתות והלבנה המפורסמים.
- טיול על שביל ישראל במורד הר מרון עם סיפור ההתיישבות החקלאית היהודית הראשונה מחוץ לצפת (ישראל ב"ק), סיפור הדרוזים ומחלוקות סביב השמורה והישוב בית ג'אן, עין זבד וחורבת שמאי וסיום בקבר רבי שמעון בר יוחאי.
- סיור ביקב ברמת דלתון, סיור בסמטאות הכפר המיוחד ג'יש (גוש חלב) וביקב הבוטיק שבו, סיפור העדה המארונית והעקירה מברעם וסיום בארוחת צהריים באחת מארבע המסעדות המשובחות בכפר.
- מפגש עם כורם או יינן באחד מיקבי הבוטיק או היקבים החברתיים בגליל, ביקור בכרמים וביקב שילווה בארוחת קלה וטעימות ובהמשך – טיול טבע קצר וקל וסיום בבית משפחה מארחת בכפר גלילי (ראמה / חורפיש / בית ג'אן וכו').
- קברי צדיקים בגליל – מאז ימי האר"י הקדוש במאה ועד ימינו נמשכים רבים לזיהוי קברי תנאים וצדיקים בגליל ולעלייה לקברם לשם בקשת פתרונות ועזרה כשלכל צדיק מיוחסת סגולה ספציפית. נערוך מסע תרבותי מרתק להיכרות עם תחום זה.
- ביקור בארבעת היקבים הביתיים במושב רמות נפתלי וסיפורם האישי של האנשים והמשפחות שהחליטו להקדיש חייהם לתחביבם ולהתמקצע ביין. לכל יקב אופי משלו הנובע מאופי המשפחה והבעלים וננסה להבחין באופי הייחודי לכל יקב בסדרת טעימות. את החצי השני של היום נעביר בחוות הרועים והבוקרים של בת-יער, שם נהנה מחיי המערב הפרוע, משחקי בוקרים וארוחת ברביקיו מפוארת ומשביעה במיוחד.

הרי ירושלים

הנוף ירוק העד של הרי ירושלים עושה חשק לגלות כל פינה, שביל ומעיין ביערות ההרריים. להלן מגוון הצעות:

- הר איתן וסביבתו מהווה פינת חמד ירוקה ומליאת מים ובוסתני פרי במרכז הרי ירושלים, בין עין כרם לבין צובא. מלבד הנוף יש סביבו אנשים שהקדישו חייהם למלאכת ייצור חומרי גלם או מוצרי מזון ושתייה שהופכים את החיים לנעימים יותר.
נפתח בארוחת בוקר ישראלית בסטף עם ביקור קצר בטרסות הייחודיות ובמעיינות ומפגש עם המשפחה ששומרת על ההר ומפתחת אותו או לחלופין מפגש עם משפחת זלצר במשק גבינות הצאן שלה.
נמשיך ליקב מוני, יקב הבוטיק המפורסם, שם נתוודע לסיפור הקמה אישי מיוחד ומפתיע ולסודות נוספים הקשורים בייצור היין באזור ייחודי זה.
נסיים בסדנת שוקולד בגליתא ונשמע את סיפורה של הקיבוצניקית מדגניה שהחליטה ללמוד הכל על השוקולד הבלגי ולהביא לארץ את מלאכת ייצור הפוטיפורים האיכותיים.

- טיול פריחה חצי מעגלי המתחיל בבריכת המעיין עין כפירה, ממשיך בואדי הפורח (חורף-אביב) ומסתיים במעיין עין נטף.
נסיים את יום הטיול המקסים הזה במסעדת "המטבח של רמה" שנפתחה מחדש לאחר השריפה כעוף החול, או – בחוות העזים של הר הרוח, או – באחת מהמסעדות המשובחות של אבו גוש או של עין רפא.

- נטייל בשביל הבורות והבארות שביער בריטניה ולאחר כשעתיים וחצי בין מתקנים חקלאיים קדומים, עצי חורש מגוון ומערות נצא לפגוש אנשים מיוחדים בישובים הצמודים ליער: סיור וטעימות באחד משני היקבים המיוחדים של עג'ור; מבשלת הבירה בשריגים; סדנת ייצור פריטי עץ צבעוניים במיוחד בקקאדו שבצפרירים. ארוחה דשנה והרצאה או מספרת סיפורים יחכו לנו ב"הקדירה של סבתא" בצפרירים.

מדבר יהודה

בואו לגלות איתנו את פינות הקסם הנחבאות בין הרי מדבר יהודה מול ים המלח:
טיולים המתאימים לכל המשפחה ויש בהם אתגרים כיפיים גם של ידיות וסולמות (ילדים יהנו במיוחד):
- נחל אוג התחתון ליד קיבוץ אלמוג – נעלה בואדי הציורי אל מול שלושה מפלים יבשים וניעזר במס' ידיות וסולמות עד לראש הנחל וחזרה לחניון. נמשיך לחוות גידול האפרסמון ונשמע כיצד שחזרו את סוד הצמח המסתורי שהיה פעם הבושם המפורסם ביותר בעולם הקדום.
- נחל סלוודורה: הקניון הקטן לא היה מוכר בעבר עד לגילויו סביב סיפור מסתורי... נלך עד לעץ הגדול והנדיר, על שמו קרוי הנחל, נהנה מטיפות של מעיין קטן הנובע לידו ונרד במורד הנחל עד לחזרה אל החניון. נמשיך לשייט בסירת מנוע לתוך הים ולתוך בולענים ופיורדים ציוריים, יהלומי מלח ופטריות ענק. נסיים בשייט קיאקים בתוך נופי הפרא הימיים.
- למיטיבי לכת: עלייה בשביל צפית בעין גדי לראש הר ישי וירידה ממנו למפל החלון בקניון היבש העליון של נחל דוד. משם נרד למערת דודים ולמפלי שולמית ודוד ובריכות המים המתוקים בנחל דוד.