שביל ישראל

שביל ישראל

שביל ישראל הוא שביל הטבע למטיילים רגליים (כיום מסמנים בשטח שביל נוסף המיועד לרוכבי אופניים) החוצה את המדינה מקיבוץ דן בצפון ועד קרוב לגבול עם מצרים ליד טאבה. לאורך כ-1,040 ק"מ השביל מפגיש אותנו עם מגוון תופעות טבע ונוף, שטחים פראיים או מעובדים, שדות חקלאיים ומצוקים נשגבים מעל נחלים קניוניים וגבי מים, חורש טבעי או יערות קק"ל נטע-אדם, כפרים, קיבוצים, מושבים וערים.
הרעיון ליצירת השביל הוצע ע"י אברהם תמיר (לאחר שטייל בחלק משביל האפלצ'ים בארה"ב) למי שהקדיש את מרבית חייו הבוגרים לחינוך לטיילות וליצירת התשתיות לאהבת הארץ דרך הרגליים: אורי דביר. אורי שהוציא ספרים והקליט פינות קבועות ברדיו ובטלוויזיה עם המלצות למסלולי הליכה בטבע הקים גם את הוועדה לסימון שבילים שסימנה בארץ עד היום אלפי מסלולים מקומיים ואזוריים והיה אחראי גם לתכנונו וביצועו של הפרויקט הגדול מכולם: סימון שביל ארצי החוצה את המדינה, נשאר בגבולות אזורים שבקונצנזוס הלאומי-ממלכתי אך מפגיש אותנו לא רק עם פניה הפיסיים של ארצנו אלא גם עם נופיה התרבותיים/דתיים/לאומיים השונים של בניה. השביל מתחיל בצפון בקיבוץ דן ועובר בגליל בצמוד לכפרים ערביים כדבוריה ומשהד, חוצה את המושב הדתי כפר חסידים ועולה לכרמל דרך הכפר הדרוזי עיספייה, חוצה את כפר הדייגים הערבי ג'יסר א-זרקא ועובר בשולי הערים נתניה ות"א, עולה לפאתי ירושלים ויורד לכפר הפלאחי דריג'את ומשם לערד ולמאהלים בדואיים לצידה ואז - למרחבי הנגב העצומים עד למפרץ אילת ולים האדום.
שביל ישראל שנחנך ב-1995 זוכה מידי שנה למאות רבות של מטיילים ישראלים המגלים את פניה היפים של הארץ ולומדים על יכולותיהם להתמודד עם שבועות של הליכה ועם קשיי הדרך והפתעות מזג אוויר. הוא הוכתר ע"י גורמים בי"ל כאחד משבילי ההליכה הארוכים היפים והמגוונים ביותר בעולם ופרסומו מביא לארץ יותר ויותר מטיילים רגליים מכל העולם.
אנו כאן ב"הטיולים" מאמינים כי כל ישראלי יכול לטעום מחלקים יפים רבים של השביל, להיפגש עם אנשים מעניינים החיים לצידו ולגלות מחדש את רגש ההתאהבות עם הארץ. אנו כאן כדי לאפשר לכל אחד לטייל בשביל ישראל לפי יכולותיו, אופיו, מרצו וכושרו, כמו גם לפי מידת הזמן והמשאבים העומדים לרשותכם. מומחינו ישמחו לעזור לכם בתכנון המתאים ונכון לכם, להמליץ לכם על הקטעים היפים ביותר, לאפיין לכם את מידת האתגר והעניין שמציג כל מקטע, לתכנן עבורכם את החלוקה למקטעים לפי עונת השנה, משך שעות הטיול שתבקשו וקצב ההליכה המתאים לכם ואף - לבצע עבורכם את כל המנהלות המתבקשות (הסעות והקפצות, הטמנות מים או אוכל לטיולים בני יותר מיום אחד, לינה או מפגשים עם אנשים מיוחדים ואתרים הקרובים לשביל ואינם חלק ממנו אך מומלץ לבקר בהם).
פנו אלינו. אנו מאוהבים בשביל ישראל ונשמח להדביקכם באהבה זו...